AntiCoV Koruyucu Maskeler Hakkında

COVID-19 koronavirüsü yok eden kumaşlardan Anti-Viral Maske Türkiye’de ilk defa Ebruzen Tekstil tarafından üretildi: “AntiCoV Koruyucu Maske”

Ebruzen Tekstil COVID-19 virüs yükünü 2 saat içinde %99.99 oranında etkisiz hale getiren Türkiye’nin ilk antiviral kumaşını üretti.

COVID-19 virüsünü %99.99 oranında etkisiz hale getiren kumaş Bursa’da Ebruzen Tekstil tarafından üretildi. Yaklaşık 15 yıldır teknik ve fonksiyonel tekstil üzerine faaliyet gösteren Bursa merkezli Ebruzen Tekstil'de üretilen kumaşın COVID-19 virüsüyle yapılan laboratuvar testleri başarıyla sonuçlandı. Testler Sağlık Bakanlığı’nın mikrobiyolojik etkinlik ve biyosidal ürün analizleri konusunda yetkilendirdiği test ve analiz merkezlerinde global ISO18184 standartlarına uygun şekilde gerçekleştirildi.

Dünya’da tekstil üzerindeki antiviral aktiviteyi ölçmekte kullanılan ISO18184 standartlarına göre ürettiğimiz antiviral kumaşımız, COVID-19 virüsü ile teste tabii tutuldu. Ürettiğimiz ve Neutron adını verdiğimiz kumaşın yüzeyine bırakılan COVID-19 virüslerinin ISO18184 standardı uyarınca ilk 2 saatte %99,99 oranında etkisiz hale geldiği belirlendi. Neutron, COVID-19 süreciyle mücadelede önemli bir kilometre taşı olacak.

“Önceliğimiz maske üretimi için çalışmak oldu, AntiCoV Maske ortaya çıktı, şu anda ilk aşamada Trendyol’da online olarak satışta”

Aşılar her ne kadar tünelin ucundaki ışığı görmemizi sağlasa da, bu tünel ne yazık ki uzun ve sürprizlerle dolu. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına insanlık olarak uzun bir süre daha devam etmemiz gerektiğinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu biliyoruz, bu nedenle üretmiş olduğumuz Anti-Viral kumaşları kullanarak en kaliteli maskeyi üretmek için kolları sıvadık. Kaliteli bir kumaş maskenin olmazsa olmazları, TSE tarafından K 599 standartları kapsamında tanımlanmış durumda. Bu kapsamda kumaş maskelerin aşağıdaki 3 global test standartını belirlenen değerlerde geçebilmesi gerekiyor.

 1. Bakteriyel Filtrasyon (EN 14683)
 2. Mikrobiyal Yük
 3. Basınç Farkı (Solunabilirlik)

Çok kalın ve sıkı bir kumaş kullanarak %100’e yakın bir Filtrasyon oranını testlerde görebilirsiniz ancak bu Solunabilirlik testinden kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle tasarladığınız kumaşın hem %90’nın üzerinde Filtrasyon oranı sağlarken bir yandan da maskeyi takan kişiye nefes aldırması gerekiyor. Burada oldukça hassas bir denge var. TSE K 599 standartlarında maskenin 5 kere 60 derecede makinede yıkandıktan sonra bu 3 testi yeniden geçebilmesi gerektiği belirtiliyor. AntiCoV Koruyucu Maske ise yapılan testlerde 20 kere yıkandıktan sonra bile hala bu testleri oldukça başarılı bir seviyede geçebiliyor. 20 kere yıkandıktan sonraki Filtrasyon seviyemiz hala %95 civarında, yıkamadan önceki ilk değerimiz %97-99 aralığında değişiyor. Piyasadaki birçok maske K599 standardı 5 yıkamayı şart koyduğu için 10-20 yıkama testlerini hiç yaptırmıyor ancak “20 kere”, “40 kere”, “90 kere” yıkanabilir olarak pazarlamaları yapılıyor. Bu noktada yine konuyla ilgili tüketicilerin “şu kadar yıkanabilir” denilen maskelerin belirtilen yıkama sayısından sonra hem TSE K 599 hem de ISO18184 antivirallik standartlarında yapılmış olan testleri sorgulaması gerekiyor. Maskeyi 100 kere yıkayabilirsiniz demek çok kolay, evet; 100 kere yıkayabilirsiniz ve maske hala yırtılmayabilir, ama önemli olan yırtılmaması mı yoksa belirtilen standartlarda görevini hala yapabiliyor olması mı?

Bu konuyu çok ciddiye alıyoruz çünkü bir yıl öncesine kadar belki de hayatımızda bir kez dahi takmadığımız bu maskeler şu anda bizim hayatımızı korur duruma gelmiş durumda.

AntiCoV Koruyucu Maskenin Avantajları;

 • 20 defa makinede 60 derecede deterjanla yıkandığında bile maske olabilmesi için gerekli TSE K 599 standartlarını çok iyi seviyelerde karşılayabiliyor. Bu nedenle en az 20 yıkama garantisi bulunuyor.
 • Anti-Viral özelliği 20 yıkamadan sonra bile değişmeden devam ediyor, COVİD-19 viral yükünü ilk 2 saat içinde %99,99 oranında yok ediyor.
 • Maskenin oldukça sağlam ve çift katlı olan burun teli yapısı sayesinde yüzünüzün şeklini tam alıyor, burun kenarlarından veya diğer bölümlerden hava kaçırması minimalize edildiğinden güvenli Filtrasyon sağlıyor. Burun teli tam olarak oturtulduğunda gözlüklerde buğu yapmıyor.
 • Kendi deneyimlerimizden esinlenerek maske lastiklerinin kulakları bir zaman sonra acıtmaya başlamasından sonra biz boyun ve kafayı saran ve gerginliği ayarlanabilir bir lastik tasarımı üzerine çalıştık. Böylelikle hem kulağınız zarar görmüyor hem de maskenin takılı olduğunu çoğu zaman unutuyorsunuz.
 • Gümüş veya bakır gibi ağır metaller içermez.
 • Anti-Mikrobiyal özelliğiyle de zararlı bakterileri yok eder, tekstil ürününün hijyenini korur. Koku oluşumunu önler.
 • Anti-Viral & Anti-Bakteriyel etki için kullanılan biyosidal ürünün “T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Biyosidal Ürün Ruhsatnamesi” bulunmaktadır.
 • “Biyosidal Ürünlerle İşlenmiş Eşyalar Tebliği”ne uygun olarak teknik dosya ile piyasaya sunulmuştur.
 • Medikal maske değildir.

Anti-Viral Özelliği Olmayan Normal Bir Kumaşla Neutron'un Karşılaştırması

Bilimsel çalışma niteliği taşıyan test raporlarımızın detaylarından etkileyici sonuçlara ulaşabiliyoruz, örneğin 20 defa yıkanmış kurutulmuş herhangi bir özelliği olmayan %100 pamuklu normal bir kumaşla ISO 18184 standardına göre COVID-19 ile test yapıldığında herhangi bir dış etki olmadan viral yük kendi kendine ilk 2 saat içinde sadece %15 oranında azalma gösterebiliyor. Oysaki %100 pamuklu Neutron Antiviral kumaş 20 defa yıkandıktan sonra test edildiğinde bile ilk 2 saat içinde %99,99 oranında viral yükün yok olmasını sağlıyor. Normal kumaşta ilk 2 saattteki %15 lik azalmanın %99,99'luk azalmaya ulaşabilmesi için teorik olarak normal şartlar altında 48 saatten fazla zamana ihtiyaç gerekiyor. Bu karşılaştırma bile tek başına Neutron'un gücünü gösteriyor.

Sadece Türkiye değil, tüm Dünya için büyük önem taşıyor

Neutron, T.C. Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürünler Yönetmeliği’ne uygun ve ruhsatlı kimyasalları kullanıyor. Aynı zamanda bu kimyasallar Avrupa ve Amerika’nın ilgili kurumlarınca da kontrollerden geçirilmiş ürünler. Zaten bu tür kimyasallar tekstil sektöründe çok uzun yıllardır kullanılıyordu ancak oldukça sınırlı bir kullanım alanı vardı, pandemiyle birlikte kendilerini hatırlatmış oldular. Bizim kullandığımız bu kimyasalın bir diğer avantajı ise gümüş, bakır çinko gibi ağır metaller içermiyor olmasıdır.

Neutron, Türkiye’de COVID-19 virüsüyle ISO 18184 standardı kapsamında ilk defa test edilen kumaş olarak öne çıkıyor. Birçok ülkede onlarca ürün grip virüsü veya Feline Coronavirüs olarak da bilinen coronavirüs ailesinin kedilere ait olan versiyonuyla testlerini yaptırıyor, bunun nedeni bu virüslerin kolay bulunuyor ve güvenli şekilde test edilebiliyor olması. 

Kumaşların bu tarz virüslerle test edilmesi ve sonuçlarının olumlu olması bu kumaşların antiviral kumaşlar olduklarını gösterir, ancak bilimsel olarak aynı başarıyı COVID-19 virüsüne karşı da gösterebilecekleri konusunda kesin bir bilgi veremez, sadece fikir verebilirler. Neutron bu konuda diğerlerinden ayrılıyor ve çok net, çok kesin bir bilgi veriyor.

Kumaşımız ilk 2 saat içinde üzerinde bulunan COVİD19 virüs yükünün %99,99’unu yok ediyor ve bu sonuç matematiksel olarak fazlasıyla ileri düzeyde bir sonuç. %99 bile insanlarda iyi bir intiba oluşturuyor ancak %99,99 demek %99‘dan 100 kat daha fazla etkili demektir. Tüm bu nedenlerden dolayı tercih edilen ve antiviral özellikli olduğu belirtilen kumaşların ilgilenen tüketiciler tarafından hangi virüs cinsi ile test edildiği ve ilgili testlerden nasıl bir oranla geçtiğinin hem yıkama öncesi hem sonrası için sorgulanması gerekiyor.

Sağlık Sektörü Bu Kumaşla Derin Bir Nefes Alacak

Neutron antiviral kumaşın en önemli kullanım alanlarının başında sağlık sektörü geliyor. Bu noktada doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının giydiği maskeler başta olmak üzere önlükler ve diğer yıkanabilir kıyafetler ile hastanelerde kullanılan çarşaf ve benzeri tekstil ürünlerinde, yıkanabilir ameliyathane kıyafetleri gibi birçok alanda Neutron bir kurtarıcı olmayı hedefliyor.

İnsanın olduğu her yerde kullanılabilir

Ebruzen Tekstil’in COVID 19’a karşı yok edici özelliği Türkiye’de bir ilk.

Maskelerde, iş kıyafetlerinde, resmi üniformalar giyen devlet memurlarının kıyafetlerinde, kışlaların, okulların yatakhanelerinde, huzurevlerinde, her türlü ev tekstili ürününde, toplu taşıma araçlarında döşemelik kumaş olarak, tüm günlük kıyafet türlerinde ve detaylandırılabilecek birçok alanda kullanım alanına sahip olan Neutron, COVID 19 ile mücadelede bir savunma kalkanı olarak yer almaya hazır.

Pandeminin bu tarzda farklı ve yeni ürünleri üretmemize neden olmayacak kadar kısa bir zaman içinde tüm dünyadaki etkisini kaybetmesi ve insanlığı rahat bırakması en büyük temennimiz.

Ebruzen Tekstil Hakkında:

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Ebruzen Tekstil, antiviral, antibakteriyel, antistatik, alev almaz kumaş üretimi ve bu kumaşlardan iş kıyafetleri üretimi gerçekleştiriyor. Ayrıca Türkiye ve dünyadaki önemli savunma, kimya, elektronik, ilaç ve otomotiv sanayi kuruluşları için özel üretimler yapıyor. AntiCoV, Ebruzen Tekstil tarafından pandemi sürecinde üretilen en son ürün olarak dikkat çekiyor. 
 

*** AntiCoV maskeleri websitemizde incelemek için tıklayın...

*** AntiCoV test sonuçları için tıklayın...

*** AntiCoV ürün broşürü indirmek için tıklayın...

*** Trendyol'dan satın almak için tıklayın...

*** Kurumsal talepleriniz ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz, iletişim için tıklayın...


Gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz;

Instagram için tıklayın...

Twitter için tıklayın...

 

Copyright © 2019 Ebruzen. Hiçbir bilgi ve görsel izinsiz kullanılamaz. Tüm hakları ebruzen tekstile aittir.

Design by SIO - Marka Yönetimi